info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

Tip Onay Nedir? Nasıl Alınır?

Proa Mühendislik > Services > Tip Onay > Tip Onay Nedir? Nasıl Alınır?

Tip Onay Nedir? Nasıl Alınır?

Tip Onayı, imalatı yapılan bir ürün gurubunun, o ürünü temsil eden bir ya da daha fazla örneğinin seçilerek kural ve/veya standart taleplerine uygunluğunun saptanması ve gerekli testlerin yapılarak, ürünün koşulları sağlayacak şekilde üretilebileceğinin tespit edilerek belgelenmesidir.

Bu Yönetmelikleri Neden Uygulamalıyız?

Ülkemizde T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yayınladığı 2007/46/AT, Motorlu araçlar ve Römorkların imalatı ve üretimi için gerekli düzenlemeleri getirmiştir.

Bu sistem ile T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetki verdiği veya kabul ettiği kurum ve kuruluşlara Proa Mühendislik tarafından hazırlanan dokümanlar üzerinden yönlendirme yaparak imalatçı firmanın testlerini yaptırılmasını ayrıca üretimin standartlarının belirlenmesini sağlamaktadır.
Test merkezleri firmanın test ve deneylerini bitirdikten sonra “Direktifler veya Regülasyonlar” kapsamında hazırladığımız tanıtım bildirimi, bilgi dokümanı, projeler ışığında teknik raporlar vermekte bu raporlarla birlikte T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Aksam Tip Onaylar için firma adına başvuru yapmaktayız.

İncelenen Aksam Tip Onaylar çıkartıldıktan sonra sizin adınıza “Tip Onay” başvurusu yapmakta ve burada gerekli işlemleri ve düzenlemeleri yaptıktan sonra T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı C.O.P (ürün bandı ve firma ) denetimine hazırlamakta ve kurumdan gelen personele eşlik etmektedir C.O.P uygun görüldüğünde sizin adınıza Tip Onayınızı çıkartmaktayız.

Tip Onay Alması Zorunlu Araçlar Hangileridir?

İmalatçı firmalar ürettikleri her ayrı tip Motorlu Araç, Motosiklet, Moped, Traktör, Römork ve Yarı römork için Araç Tip Onayı Belgesi almalıdır. İthal araçların da AT Tip Onayına veya Bakanlığımızca verilen Ulusal Tip Onayı Belgesine haiz olması gerekmektedir. AT Tip Onayı olan MARTOY, MOTOY ve TORTOY kapsamındaki araçlar için Ulusal Tip Onayı Belgesi alınmasına gerek yoktur. Eğer araç ithal ediliyorsa ve AT Tip Onayı belgesi varsa ithalatçı firma proforma fatura onayı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1- Aksam Onayı
2- Sistem Onayı
3- Tip Onayı

1- MARTOY, TORTOY, MOTOY
2- Direktifler
3- Regülasyonlar
4- E veya e Belgesi
5- CE Belgesi

Müşterilerimiz Ne Diyor?