info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

Çok Aşamalı Tip Onay

Proa Mühendislik > Services > Tip Onay > Çok Aşamalı Tip Onay

Çok Aşamalı Tip Onay

Çok aşamalı onay kavramını ve prosedürünü detaylandırmak üreticilere kolaylık sağlayacaktır. Birçok arak birden fazla aşamada tamamlanmaktadır. Örneğin ana üretici aracı şasi veya kabin olarak üretmektedir, bir sonraki üretici ise ya şasi üzerine bir üst yapı koyarak ya da kabin içerisindeki eksikleri gidererek aracı tamamlamaktadır. Çok aşamalı tip onayı ana üretici araca tamamlanmamış araç onayı alır, aracı tamamlayan ikinci aşama üretici ise tamamlanmış araç onayı alarak araç sertifikalandırılır.

UXKXFeMsPUMDNHg-800x450-noPad

Bazı durumlarda ise panel van gibi tam araçlar,  koltuk ilavesi gibi konularla minibüse çevrilir. Her durumda iki ve ya daha fazla aşamadan oluşan üretimlerde üreticileri kendi aşamalarındaki COP (üretim uygunluğu) den sorumludurlar.

Çoklu aşama tip onayında üreticileri arasındaki bilgi akışı çok önemlidir. Bir önceki aşamaya ait tip onay bilgilerine erişilebilir olunmalı ki, yapılan değişikliklerin bir önceki aşamada mevcut onayları etkileyip etkilemediği konusunda karar verilebilmelidir. Üst yapıcılar ve araç dönüşümü yapan üreticiler genellikler ana üreticilerin bilgi bankasına ulaşama zorunlulukları mevcuttur.

Ana araç üreticisinin ticari markası ve araç tanıtım numarası COC kağıdı üzerinde kalır ki izlenebilirlik sağlanabilsin. Sonraki safhalardaki üreticiler üzerinde kendi ismi, kaçıncı aşama olduğu, onay numarası ve değişiklik varsa araç ağırlıklarını içeren ilave  kendi tanıtım etiketlerini araç üzerine koymalıdır. İkinci aşama üreticinin Uluslararası Komple Araç Onayı alabilmesi için bir önceki aşamasında Uluslararası Komple Araç Onayı olması gerekir. İlk aşama üreticinin ulusal onayı olması durumunda ikinci aşama Uluslararası Komple Araç Onayı alması mümkün değildir.

Müşterilerimiz Ne Diyor?