info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

CE Belgesi Nasıl Alınır?

Proa Mühendislik > Services > E, CE Ve Diğerleri > CE Belgesi Nasıl Alınır?

CE Belgesi Nasıl Alınır?

Türkçe karşılığı Avrupa’ya uygunluk olan CE belgesi , bilindiği üzere ülkemizde de geçerliliğe sahip uluslararası bir belgedir. Bu belgeye sahip olan ürün veya hizmetler başta insan ve insan sağlığı olmak üzere çevreye duyarlı, herhangi bir zararı olmayan tamamen sağlıklı şekilde etiketlendirilmiş demektir.

Bu belgeye sahip olan ürünlerin üzerinde CE işareti damgalanır. Bu işaretin olmadığı ürünler piyasada satılamaz. Ticari anlamda piyasada ve yurtdışında satışa sunulabilmesi için bu işaretin olması gerekmektedir. Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN ) tarafından belirlenen standartların sahip olduğunu gösteren CE belgesi, organizasyonlar tarafından müşterilerine karşı sorumlu oldukları bir belgedir. Ürünlerinin kaliteli olmasının yanı sıra sağlık açısından herhangi bir sıkıntı teşkil etmediğinin göstergesidir.

Firmalar CE belgesi almak için gereken prosedürü sırasıyla uygulamak zorundadır. İlk olarak CE Teknik Dosyası hazırlanmalıdır. CE belgesi almak için gereken laboratuvar çalışmaları ve testler yapılarak sonuçları elde edilmelidir. Sonuçlara göre ürünlere CE işareti alınabileceğine dair rapor verilir. Süreç bu şekilde devam ederken son olarak CE belgesi almaya hak kazanılır. CE belgesi almak için gerekenler sırasıyla yapıldıktan sonra bu belge kolaylıkla alınabilmektedir. Çünkü gerekli koşullar ve standartlar bellidir. Bu kurallara uyulduğu müddetçe CE belgesi almak çok kolay olacaktır. Bu belgeyi almak için CE danışmanlık firmalarından bir firmaya başvurmak yeterli olacaktır.

Piyasada serbest olarak satılan ürünlerin üzerine dikkatle baktığımız zaman CE yazan bir işaret görürüz. Bu işaret üzerinde yer aldığı ürünün insana ve çevreye zararlı olacak içerikler ihtiva etmediğini gösterir. Yani kısacası çevreye uyumlu olduğunu gösterir. Genel kanının aksine bu ürünlerin kalitesini değil, sağlık ve çevre açısından uygunluğunun bir simgesidir. Firmalar ürünlerinde bu işareti ekleyerek rahatlıkla satış yapabilmektedir. Bu belge müşterilere karşı sorumluluk açısından son derece önemli ve gerekli bir belgedir. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilecek olan ihalelerde alınacak lan ürünlerde CE Belgesi olması şartı aranmaktadır..

Oysa CE belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı kısa ve öz olarak “ kolay” olacaktır. Bu belgeyi almak isteyen kuruluşlar firmamıza başvurarak bu konuda yardım alabilir. Zaten CE belgesi nasıl alınır diye merak edenler ve bu sorunun cevabını bilmeyenler, danışmanlık firmaları ile birlikte çalışarak rahatlıkla alabilir. CE belgesi almak için gerekli maddeleri aşağıda belirtilmiştir.

·         Öncelikle CE belgesi almak için danışmanlık hizmeti veren yetkili firmaya başvuruda bulunmak gerekir.

·         Belge için başvurulan ürünler ile ilgili deneyler ve testlerin yapılması,

·         Ürünle İlgili sistem dokümanlarının ve kayıtlarının oluşturulması,

·         Oluşturulan dökümantasyonun, Teknik Dosya adı altında bir araya getirilmesi,

·         Sonuç olarak  CE Belgesi alınması aşamasına gelinir. Bu aşamadan sonra artık ürünlere CE işareti eklenebilir.

Müşterilerimiz Ne Diyor?