info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

Belgelendirme Neden Gereklidir?

Proa Mühendislik > Services > E, CE Ve Diğerleri > Belgelendirme Neden Gereklidir?

Belgelendirme Neden Gereklidir?

Türk Standardı bulunan konularda, İmalata Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmış firmaların söz konusu ürünlerinin ilgili Türk Standardına uygunluğunu belirten ve akdedilen sözleşme ile TSE Markası kullanma hakkı verilen firma adına düzenlenen ve üzerinde TSE Markası kullanılacak ürünlerin ticari Markası, cinsi, sınıfı, tipi ve türünü belirten, geçerlilik süresi bir yıl olan belgedir.

TSE uygulaması ile başlangıçta üreticilerde Standartlara uygun ve kalite seviyesi yüksek mal üretme bilincinin yerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanmış, tüketicilerin can ve mal güvenliklerinin korunması sağlanmıştır.

pg.kg belgelendirme

Belgelendirme kuruluşunu seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Belgelendirme yapmaya yetkili ve verdiği sertifikaları ulusal ve uluslararası pazarda kabul görür, akredite bir belgelendirme kuruluşu seçmelisiniz. Bu amaçla; çalışacağınız belgelendirme kuruluşunun akreditasyon belgesini isteyiniz ve akreditasyon belgesinin kapsamını inceleyiniz. Belgelendirme Kuruluşunun Türkiye’deki belgelendirme faaliyetleri kapsamında, kuruluşunuzun faaliyetleri yer almakta mıdır, eğer yoksa verdiği belge tanınır bir belge değildir.

Ülkemizde faaliyet gösterip de yurt dışından akredite olmuş belgelendirme kuruluşlarının verdiği belgelerin, ülkemizde de geçerli olabilmesi için bu belgelendirme kuruluşlarının ayrıca TÜRKAK tarafından da akredite edilmeleri gerekiyor mu?

Yabancı kökenli olup da ülkemizde faaliyet gösteren ve belgelendirme faaliyeti yapan kuruluşlar; Avrupa Akreditasyon Birliği (EA) üyesi bir ulusal akreditasyon kuruluşu tarafından akredite edilmiş ve ilgili firmanın Türkiye’deki uzantısı da bu akreditasyon kapsamında yer almakta ise, bu belgelendirme kuruluşlarının Türkiye’deki müşterilerine hizmet vermelerinde bir sakınca bulunmamaktadır.

EA’nın sorumluluk alanı dışındaki diğer dünya ülkelerinden her hangi birinde faaliyet gösteren bir belgelendirme kuruluşu, Türkiye’de belgelendirme çalışması yapmış ve bu kuruluşu akredite eden taraf da EA’nın karşılıklı tanınma anlaşması yaptığı bir bölgesel akreditasyon kuruluşuna üye ise burada da belgelendirme kuruluşunun yeterliliği hususunda bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Bununla beraber; yurt dışından yapılacak olan akreditasyona göre, ülkemizde var olan akreditasyon sisteminden ( TÜRKAK ) alınacak akreditasyon belgelendirme kuruluşunun stratejik bir kararı olmakla sınırlıdır.

Nasıl Bir Yol İzlemelisiniz?

Öncelikle almak istediğiniz belgenin ne olacağına karar verdikten sonra yapılması gereken bu belge için gerekli argümanı hazırlamaktır.

Size bu hizmeti sağlayan firmanın gerekli argümanı teslim aldıktan sonra yapmanız gereken araç veya aksamın fabrika çıkış belgeleri veya TSE onaylı üretim belgelerinin uygunluğu için gerekli hesaplamalar ve ölçümler için firmanın vereceği süreyi beklemektir.

Belgelendirilmiş Araç Sayıları

  • Otomobil
  • Kamyonet
  • Motorsiklet
  • Traktör
  • Kamyon
  • Minibüs
  • Otobüs
  • Özel Amaçlı

Proa Mühendislik olarak araç veya aksam belgelendirme işlemi yapıldıktan sonra karşılaşacağınız bütün sorunlar için danışmanlık hizmeti de vermektedir. Bu hizmet sonucunda size sunacağımız çözüm odaklı analizlerimiz sonucunda zaman ve para kaybını minimuma düşüreceksiniz..

Araç veya Aksam belgelendirilmesi yapılırken yetkili firmanın, imza yetkisi olan makine mühendisleri her sene yenilenen bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınavlar doğrultusunda alınan kurs ve eğitimler çerçevesinde yetkili makine mühendisleri en ince hesaplar ve değerlendirmeler için bu sınava girerler. Bu sınavların en büyük avantajı değişen ve gelişen sektörün içinde oluşabilecek sorunları minimuma indirerek daha güvenli ve daha kaliteli sonuçlar elde edilir.

Müşterilerimiz Ne Diyor?