info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

ADR'de Muafiyetler Nedir?

Proa Mühendislik > Services > ADR > ADR’de Muafiyetler Nedir?

ADR’de Muafiyetler Nedir?

Sınırlı ve İstisnai Miktar Muafiyeti Nedir?

ADR kapsamındaki tehlikeli maddelerin birçoğu için ambalajlı taşınması durumunda sınırlı ve istisnai miktarlar bulunmaktadır. Sınırlı ve istisnai miktarı 0 (sıfır) olmayan Tehlikeli Maddeler, ADR’de belirtilen kurallara uygun olarak üretilmiş, hazırlanmış, etiketlenmiş olan ambalajlarla ve ADR’de o madde için izin verildiği miktarlarda taşındığı taktirde, bazı ADR kurallarından muaf olarak taşınabilir.

Serbest Miktar Muafiyeti Nedir? İşletmeye Ne gibi Avantajlar Sağlar?

ADR kapsamındaki tehlikeli maddelerin birçoğu için serbest taşıma miktarı bulunmaktadır. Tehlikeli maddeler için, ambalajlı taşınması halinde ADR’nin bazı kurallarından muaf olarak taşınabileceği miktarlar ve bu muafiyetin hangi kuralların uygulanma zorunluluğunu ortadan kaldırdığı ADR’de net bir şekilde belirtilmiştir.

Serbest miktar muafiyeti sadece ambalajlı taşımalarda mümkün olup bazı maddeler için ise (ambalajlı taşınsa dahi) böyle bir muafiyet söz konusu değildir.

Muafiyetlerle ilgili bu ayrımların ve tespitlerin TMGD tarafından doğru yapılması, işletmenin muafiyet kapsamındaki avantajlardan yararlanabilmesi ve taşıma kurallarının yerine getirilmesi açısından çok önemlidir. Detaylı bilgi için Avrupa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ile iletişime geçiniz.

Serbest Miktar Muafiyeti’nin, Muafiyet Koşullarının Sağlandığı Taşıma İle İlgili Olarak İşletmeye Sağlayacağı Başlıca Avantajlar Şunlardır:

  • Sürücünün SRC-5 (ADR) Belgesi olmasına gerek yoktur.
  • Araçta Yazılı Talimat olmasına gerek yoktur.
  • Araç için herhangi bir tünel kısıtlaması yoktur.
  • Araçta bir adet 2 kg.lık yangın tüpü olması yeterlidir.
  • Araç üzerinde herhangi bir işaretleme olmasına gerek yoktur.

Müşterilerimiz Ne Diyor?