info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

ADR Hakkında Merak Edilenler

Proa Mühendislik > Services > ADR > ADR Hakkında Merak Edilenler

ADR Hakkında Merak Edilenler

Bu konularla ilgili Sıkça Sorulan Sorular’dan bazılarını sizin için derledik:

Tehlikeli Mal sevkiyatı yapıyorum;
 • Aracım mini van / kamyonet, bu araç için ADR Uygunluk Belgesi Gerekir mi?

Hangi ürünlerin dışında, ambalajlı olarak tehlikeli madde taşıyan araçlarda istenen teknik özellikleri bizimle irtibata geçerek öğrenebilirsiniz. Sıvı / gaz taşıyan tanker, portatif tank, tank-konteyner vb araçlar ve silobazlar dışındaki araçlar için ADR Uygunluk Belgesi gerekmemektedir. Detaylı bilgi için Avrupa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ile iletişime geçiniz.

 • Aracım mini van /kamyonet, bu aracımın sürücüsü için SRC-5 Belgesi Gerekir mi?

Tehlikeli madde taşıyan tüm araçlarda (aracın türüne bakılmaksızın) sürücünün SRC-5 belgesi bulunması zorunludur. Ancak, bazı ambalajlı taşımalarda, taşınan maddenin sınıfına, miktarına, ambalajına bağlı olarak muafiyetler bulunması halinde o taşıma sırasında SRC-5 aranmaz.

 • Araçlarım için şirketimde tek SRC-5 li sürücü olması yeterli midir?

Katı, Sıvı ve Gaz halindeki Tehlikeli Maddelerin dökme şekilde tanker, silobaz vb araçlarla taşınması ya da ambalajlı şekilde otomobil, minibüs, kamyonet, kamyon, konteyner, tır vb her türlü araçla taşınması sırasında, herhangi bir muafiyet söz konusu değilse araç sürücüsünün mutlaka TAŞIMAYA UYGUN bir ADR Sürücü Sertifikası’na (SRC-5) sahip olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu nedenle Tehlikeli Madde taşıyan birden fazla araç kullanan bir işletmenin aynı anda sevkiyat yapabilmesi için yeterli sayıda SRC-5 belgeli sürücü bulundurması gerekir. Bunun yanı sıra SRC-5 belgeli tek sürücü olması durumunda bu sürücü, sahip olduğu SRC-5 belgesinin kendisine yetki verdiği ölçüde her türlü araçla bu taşımaları gerçekleştirebilir.

 • Araçlarım kapalı kasa (Transporter, Transit vb) bu araçlar için ADR Uygunluk Belgesi Gerekir mi?

Bu araçlar içinde taşıdığınız malların tehlikeli madde sınıflandırmasına girdiğini düşünüyorsanız onlar da ADR belgesine ihtiyaç duymaktadır.

 • Araçlarım kapalı kasa (Transporter, Transit vb) bu araçların sürücüsü için SRC-5 Belgesi Gerekir mi?

Bu araçlar içinde taşıdığınız malların tehlikeli madde sınıflandırmasına girdiğini düşünüyorsanız onlar da ADR belgesine ihtiyaç duymaktadır.

 • Nakliye sırasında aracımda sürücü dışında başka birilerini taşıyabilir miyim?

Tehlikeli Madde taşıyan araçta, işletmenin o araçta resmi olarak görevlendirdiği kişiler ve sürücü haricinde herhangi bir üçüncü şahsın bulunması kesinlikle yasaktır.

 • Sürücü ve yanındakiler için özel bir teçhizat veya eğitim gerekli mi? Bu eğitimi kim verebilir?

Sürücü, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan bir Eğitim Kurumu’na başvurarak (yapacağı taşıma türüne uygun şekilde) SRC-5 Eğitimi almalı ve bu eğitimin ardından Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı SRC-5 sınavında başarılı olarak bu belgeyi almaya hak kazanmış olmalıdır.

Araçta sürücü haricinde görevlendirilen diğer kişilere ve sürücüye işletmenin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı tarafından “Genel Bilinçlendirme Eğitimi” ve “Göreve Özgü Eğitim” verilmesi gerekmektedir.

 • İşletmemde birçok ürün var, bunları paketli olarak müşterilerime yolluyorum. ADR’den nasıl muaf olabilirim. Bunun analizini kim yapıyor?

ADR kapsamında yer alan Tehlikeli Maddelerin paketli (ambalajlı) olarak taşınması sırasında, maddenin sınıfına, miktarına ve diğer bazı özelliklerine göre bazı muafiyetler olabilmektedir. Fakat bu muafiyetler çoğunlukla ADR’nin tamamından değil, bazı kurallarından muaf olmayı sağlar. Bunun tespiti işletmenin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı tarafından yapılır ve bu tespitin doğru bir şekilde yapılarak işletmeye avantaj sağlayacak olan muafiyet kurallarının doğru uygulanması deneyimli ve dikkatli bir TMGD ile mümkün olabilir.

 • Araçlar ile sevk ettiğim tehlikeli mallar ile bir kaza gerçekleşirse Ulaştırma Bakanlığına bildirilmesi gerekir mi?

Tehlikeli Maddelerin dolumu, yüklenmesi, taşınması ve boşaltılması sırasında herhangi bir kaza (ya da sorun) meydana gelmesi durumunda (dikkatsizlik, teknik bir problem, ambalajın hasar görmesi vb herhangi bir nedenle maddenin dışarı dökülmesi, ortalığa saçılması, aracın trafikte seyir halindeyken herhangi bir sorun nedeniyle yola devam edemeyecek olması, maddelerin bu yüzden başka bir araca transfer edilmesine ihtiyaç duyulması, aracın kaza geçirmesi vb) derhal işletmenin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı haberdar edilmelidir.

 • Aracım, sürücüm ve yolcular için ne tür kurallar bulunmaktadır?

Tehlikeli Madde taşıyan araçlarda bulunması zorunlu olan bazı belgeler, işaretler, levhalar, teçhizatlar ve kişisel koruyucu ekipmanlar mevcut olup bunlar taşımanın şekline, taşınan maddelerin sınıfına ve bazı diğer özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Sürücü gerekli eğitimi alarak sınavda başarı gösterip SRC-5 belgesini almış olmalı, araçta görevlendirilen üçüncü şahıslar da sürücü ile birlikte TMGD tarafından eğitime tabi tutulmalı, araçta kullanmaları gereken teçhizat ve kişisel koruyucu ekipmanların özelliklerini, bunları nasıl kullanacaklarını, herhangi bir risk ya da kaza anında ne yapacaklarını öğrenmeli ve taşımanın gerektirdiği tüm ADR kurallarını mevzuatlara uygun şekilde uygulamalıdır.

 • Taşıdığım tehlikeli malların ambalajlarında dikkat edilmesi gereken özellikler var mıdır?

Tehlikeli Maddelerin ambalajlı taşınması durumunda, ADR’ye uygun şekilde, yetkili resmi makamlarca yetkilendirilmiş üreticiler tarafından üretilen ve uluslararası koda sahip, ADR’li ambalajlarda taşınması zorunludur. Ambalajlarla ilgili kural ve zorunluluklar her türlü ayrıntısıyla ADR’de yer almakta olup bunlar işletmenin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı tarafından tespit ve takip edilmelidir. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı, gerek ambalajlar gerekse ambalajlı veya dökme taşıma yapan araçlarla ilgili kuralların yerine getirilmesi ile ilgili çalışmalar yapmakla ve işletmeye öneriler sunmakla yükümlüdür.

 • Taşıma sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Tehlikeli Maddelerin taşınması sırasında, taşınan maddenin tüm özellikleri, tehlikeleri, yaratacağı riskler, alınacak önlemler, ambalajlar ve araçlarla ilgili özellikler ve gereklilikler, uyulması gereken tüm kurallar, herhangi bir risk ya da kaza durumunda yapılması gerekenler, yasaklar, sorumluluklar maddeleri gönderen işletme yöneticileri ve paketleyen, dolduran, yükleyen, taşıyan, boşaltan tüm çalışanlarca çok iyi bilinmeli ve ihmal ve ihlal olmaksızın uygulanmalıdır.

Tüm bu kuralların, Tehlikeli Maddelerin insana, diğer canlılara ve çevreye zarar vermeden GÜVENLİ TAŞINMASI amacına yönelik olduğu unutulmamalıdır.