info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

Okul Servis Aracına Tadilat

Proa Mühendislik > Cases > Diğer Tadilatlar > Okul Servis Aracına Tadilat

Okul Servis Aracına Tadilat

Okul servis aracına dönüşüm ve okul servis araçlarının okul taşıtından çıkarılması  projeleri yapılabilmektedir.

Okul taşıtı araçlarda bir yolcu ağırlığı 50 kg olarak hesaplanır. Araç okul taşıtından çıkarıldığında ise M2-M3 kategorisi araçlar için yolcu ağırlığı 71 kg olarak hesaplanmaktadır. Bu durum aracın istiap haddinin göz önünde bulundurulması doğrultusunda yolcu sayısının azalmasına neden olabilir.

Okul taşıtından çıkarma projeleri  aracın okul taşıtına ilişkin tüm ekipmanlarının sökülmesi sonrası tartılması ve gerekiyorsa koltuk sökümü tadilatı yapılması sonrası işleme alınabilir.

Okul Taşıtı Projeleriniz Gerekli Şartlar Yerine Getirildiğinde Onaylanacaktır.

1- Aracınızın ön ve arka kısmına kameralar ve iç kısma ekran takılacak
2- Aynalar ön ve arka kısmı görecek şekilde ayarlanmalıdır
3- Dur işaret ve yazıları uygun şekilde takılmalı veya yapılmalı
4- Sesli ikaz ve işaretler olmalı
5- Otomatik kapı olmalı
6- Araç TSE uzmanları tarafından incelenecektir
7- Tüm bu ekipmanlar e ve CE belgeli olmalıdır

Okul servis araçlarında aranan ilave şartlar:

4.1– Öğrenciler boyları ve ağırlıklarına uygun emniyet kemerleri (ayarlı) veya diğer bağlantı sistemleri ile bağlanmalıdır.  Koltuk, koltuk bağlantıları ve emniyet kemerleri bakımından araçlar Ek VII’deki Tablodaki madde 15, madde 19 ve madde 31’de belirtilen mevzuat hükümlerine uygun olmalıdır.

 4.2- Okul araçlarında taşınan çocuklar için ağırlık (el bagajı dâhil) 50 Kg alınabilir. Bu durumda, araçlar için ayrıca normal yolcu sayısı hesaplanır ve BM/AEK Regülasyonu 107’ye uygun şekilde hem normal yolcu adedi, hem de öğrenci adedi etiketlendirilerek araç içerisinde gösterilir.

 4.3- Servis kapısı şoför tarafından kumanda edilmelidir. Çocukların yetkisiz kullanımını önlemek için acil kumandalar korunmalıdır.

 4.4- Dörtlü ikaz sistemi bulunmalı ve yolcu iniş binişlerinde çalıştırılmalıdır. Bu amaçla devre dışı bırakılabilir otomatik bir sistem kullanılabilir.

 4.5- Her öğrenci için bir oturma yeri ve emniyet kemeri bulunmalıdır.

 4.6- Eğer doğrudan görmek yeterli değilse, kapılardan iniş ve binişi hem içeriden hem de dışarıdan gösterecek optik cihazlar bulunmalıdır. İmalatçının belirttiği oturma pozisyonundaki sürücü tarafından aracın iç ve dış alanı gözlenebilmelidir. Bu şart, aşağıdaki (a) ve (b) bentlerinin her ikisinin birden karşılanması durumunda yerine getirilmiş sayılır ve uygunluğu aşağıda belirtilen mevzuat kapsamında görevlendirilmiş teknik servisler tarafından bir rapor ile tevsik edilir.

Motorlu Araçların Dolaylı Görüş Cihazları Hakkında Tip Onayı Yönetmeliği (2005/27/AT İle Değişik 2003/97/AT) yönetmeliği Ek III’ünde veya BM/AEK Regülasyon 46’da belirtilen kategorisine uygun dolaylı görüş cihazlarına ilaveten ön görüş için Sınıf VI ayna veya muadili Cihaz veya sesli ikaz cihazı bulunmalıdır. Ön ayna ile ilgili şartlar şunlardır:

Görüş alanı, sürücünün, yolun en azından aşağıda belirtilen düzlemlerle sınırlanmış düz yatay kısmını görebileceği şekilde olmalıdır:

– Araç kabininin ön kısmındaki en dış noktadan geçen enine düşey düzlem,

– Aracın 2000 mm önünde kalan enine düşey düzlem,

– Aracın boylamasına düşey orta düzlemine paralel olarak aracın sürücü tarafındaki en dış noktasından geçen boylamasına düşey orta düzlem ve

– Aracın boylamasına düşey orta düzlemine paralel olarak aracın sürücü tarafının ters tarafında kalan en dış noktasının 2000 mm açığından geçen boylamasına düşey orta düzlem.

Sürücü tarafının ters tarafında kalan bu görüş alanının önü, 2000 mm yarıçapında bir yay şeklinde yuvarlak hâle getirilebilir (Şekil 1).

Gövde bakımından daha farklı yapım özelliklerine sahip araçlarda, bir ön ayna yardımıyla bu hükümler yerine getirilemiyorsa, kameralı ve ekranlı bir cihaz kullanılmalıdır. Bu seçeneklerden hiçbiriyle uygun görüş alanı sağlanamaması halinde ise, başka bir dolaylı görüş cihazı kullanılmalıdır. Bu cihaz, Şekil 1’de tanımlanan görüş alanı dahilinde 50 cm yükseklik ve 30 cm çapındaki bir nesneyi fark edebilecek özellikte olmalıdır.

Müşterilerimiz Ne Diyor?