info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

Motorlu Karavan Tadilatları

Proa Mühendislik > Cases > Şasi Değişikliği Tadilatları > Motorlu Karavan Tadilatları

Motorlu Karavan Tadilatları

Motorlu karavana tadilat projeleri için belirleyici olan aracınızın kategorisinden ziyade yönetmeliklerde tanımlı minimum gereksinimleri sağlayacak yeterli alana sahip olmasıdır

Panelvan kamyon veya kamyonet, M2 kategorisi minibüs, M3 kategorisi otobüs, N1,  şasi kamyonet N2, N3 kategorisi şasi kamyonlar yönetmeliklere uygun tadilat ve karavan projesi ile M1 kategorisi SA motorlu karavana tadil olabilir.

Bir aracın karavan olarak tescile edilebilmesi araçta bulunması gereken minimum gereksinim aşağıda sıralanmıştır.

(i) Koltuklar ve masa,

(ii) Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı,

(iii) Yemek pişirme imkanları,

(iv) Depolama/Saklama imkanları.

Bu ekipmanlar; oturma bölümüne sabit olarak monte edilir ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

Minimum gereklerin yanı sıra araçta opsiyon olarak tercih edilebilecek elektrikli cihazların (TV, Buzdolabı, vs) bulunması halinde bu cihazların enerjiyi harici kaynaktan alması (Güneş enerjisi, Harici akü, Şebek elektriği vb) veya EMC (Elektro Manyetik Uyumluluk) belgeli cihazların kullanılması gerekmektedir.

 

Şasi araçların bir üst yapı ile karavana tadil olması halinde araca montajı yapılacak aydınlatmaların E belgeli olması gerekmektedir.

Karavana tadil edeceğiniz aracın şoför+2 veya şoför+1 koltuklu panelvan araç olması halinde, aracınızın koltuk sayısını arttırmak istiyorsanız.

İlave edeceğiniz koltukların,

Koltuk mukavemeti                    ECE-R 17

Emniyet kemeri bağlantıları    ECE-R 14

Emniyet kemerleri                      ECE-R 16

regülasyonlarına uygunluğunun aksam tip onay belgeleri ve/veya  teknik servis raporları ile tevsik edilmesi gerekmektedir

Önemli!

Şoför +2 koltuklu aracınızın Şoför+1 koltuklu araca tadil etmeniz 2 li koltuğu söküp tekli koltuk takmış olmanızdan ötürü koltuk montajı olarak değerlendirilmektedir.

M2-M3 kategorisi araçlarınızın karavana tadil projelerinde aracın orijinal koltuklarının söküp takma işlemi yapılmadan kullanılması ve aracın yapısının uygunluğu halinde  şoför+8 koltuğa kadar tescil edilebilir.

Burada M1 kategorisi araçların maksimum 8+1 koltuklu olabileceği ve aracın yapısının karavan ekipmanları ile birlikte kaç koltuk bulundurabileceği belirleyicidir.

Şu şekilde örneklendirebiliriz 

-44 koltuklu M3 kategorisi bir otobüsü karavana tadil edilmesi işleminden araç hem şoför +8 koltuk hemde karavan ekipmanları için yeterli alana tadil olacaktır.

– 17 koltuklu M2 kategorisi minibüs  bir aracın kullanılması haline aracın ön bölümünde ki yolcu ve şoför bölümü haricinde ki alanda karavan ekipmanları ile birlikte ancak  2 yada 3 koltuk olacak şekilde alan kalacaktır.

Yasal olarak hangi tip araçlar motorlu karavan yapımına uygundur?

Şasi Kamyonetler, Panelvan Kamyonetler, M2, M3 kategorisi Minibüs ve Otobüsler AİTM de ve MARTOY de belirtilen şartları sağlaması halinde karavan araç projesi yapılarak M1 kategorisi motorlu karavana tadil edilebilir

5 yaşından  küçük   ticari araçlar   motorlu karavana dönüşebilir mi?

Teknik  olarak  bu  uygulamanın  önünde   bir  engel  yoktur. Ancak  5  yaşından küçük ticari   araçlar  özel  kullanım amaçlı  motorlu karavana dönüştüğünde fatura bedeli üzerinden ÖTV  taahhuk ettirilir. 5 yaşından büyük araçlar ÖTV’den muaftır.

 

Müşterilerimiz Ne Diyor?