info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

Motor Değişikliği Tadilatı

Proa Mühendislik > Cases > Diğer Tadilatlar > Motor Değişikliği Tadilatı

Motor Değişikliği Tadilatı

Aracın imal yılı (modeli) esas alınarak aynısı veya daha sonra imal edilen motorlar kullanıldığında ve Motor Mukayese Raporunda benzinli araçlarda %30 dan fazla güç farkı, dizel araçlarda %50 den fazla güç farkı olmadığında, tadil edilen motor için egzoz emisyonu ve araç dış gürültüsünün ilgili yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranmayacaktır.

  • Motor değişiklerinde aracın üzerinden çıkar motorla, takılan motorun silindir hacimlerinin birebir aynı olması zorunludur.
  • Motor değişikliğinde motor silindir hacimleri aynı olursa, takılan motor  benzinli araçlarda beygir gücü en fazla % 30 olabilir. dizel araçlarda beygir gücü en fazla % 50 olabilir.
  • Araç üzerinden çıkan motor modelinden daha düşük bir model motor takılamaz bu durumlarda araç projeleri TSE tarafından onaylanmaz.
  • Benzinli motordan, dizel motora dönüşüm olmamaktadır. Dizel motordan, benzinli motora değişiklik yapılamamaktadır. her iki durumda araç motor projesi yapılamamaktadır.

Güç farkının yukarıda belirtilen değerlerden daha fazla olması veya aracın imal yılından (modeli) daha önce imal edilen motor kullanılması durumunda ya da yakıt sisteminin benzinli motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora tadil edildiğinde, tadil edilen motor için;

-Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,

-Araç dış gürültüsü:70/157/AT veya ECE-R 51,

-Motor gücü:80/1269/AT,

-Dizel Egzoz Dumanı:72/306/AT,

Yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik raporu aranacaktır.

Motor Değişikliği Araç Projesinde Gerekli Evraklar (Sıfır Motorlar)

1- Aracın Tescil Belgesi

2- Motorun Alındığı Fatura

3- Gümrük Giriş  Belgeleri

4- Gümrük Vergi Tahsil Alındısı

5- Motor İşçilik Faturası

 

İkinci El Motor Alımlarında İstenen Belgeler

1- Aracın Tescil Belgesi

2- Motor Noter Satışı

3- Alınan Motorun Tescil Belgesi

4- Motoru Takan Yerin İşçilik Faturası

Müşterilerimiz Ne Diyor?