info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

Koltuk Ekleme ve Çıkartma Tadilatları

Proa Mühendislik > Cases > Diğer Tadilatlar > Koltuk Ekleme ve Çıkartma Tadilatları

Koltuk Ekleme ve Çıkartma Tadilatları

Koltuk Ekleme Tadilatları

Araç koltuk ekleme araç projelerinde tip onay belgesi ile yapılan araç tadilat projelerinde araç versiyon ve varyantın tip onay belgesine uygun alması gerekmektedir. Araç tip onay belgesi ile aracın varyant ve versiyonu uymuyorsa koltuk ekleme tadilat işlemi yapılmamaktadır.

Uygunluk belgesi tarihi 13.02.2009 tarihinden önce M2-M3 kategorisi araçlara yapılan koltuk tadilatlarında 2001/85/AT Yönetmeliğine uygunluğunun aranmasına gerek yoktur. Yapılan tadilat kategori ve/veya sınıf değişikliği içeriyorsa, yeni kategorisinin ve/veya sınıfının tüm şartlara uygunluğunu belgelendirmeli veya teknik servis raporuyla teşvik etmelidir.

Bu tadilatın uygunluğu yetki belgeli mühendis tarafından raporlandırılmalıdır.

 

Araç projesi sonrası proje ve araç ile birlikte TÜVTÜRK muayene istasyonuna sonrasında ise trafik tescil buralarına başvurmaları gerekmektedir.

Fabrikadan N1 sınıfı panelvan kamyonet olarak üretilen araçlara koltuk ekleme araç projeleri çizilir. Aracın Trafiğe çıkış tarihi itibari ile beş yılı doldurmamış ise aracın trafiğe çıkarken ÖTV vergisi % 1 olduğundan dolayı , araca koltuk ekleme, araç projesi  işlemi yapıldığında % 11 ÖTV vergisi farkı ödenmesi zorunludur.. Araç trafiğe çıkış tarihi itibara ile beş yaşını  doldurmuşsa koltuk ekleme işleminde ÖTV vergisi çıkmamaktadır..

N1 sınıfı panelvan araçlara  koltuk ekleme işlemlerinde araca monte edilen koltukların e-belgeli olması gerekmektedir. Aynı zamanda koltuklara takılan emniyet kemerleri  e-belgeli olması gerekmektedir. Panelvan araçlara takılan camların aynı şekilde  e-belgeli üretilmiş olması gerekmekte olup camın üzerinde “e” belge işareti olması gerekmektedir..

Koltuk Sökme/Çıkartma/Eksiltme Tadilatları

Karayolu Trafik Yönetmeliği’ne göre aracınızda 17 yolcu koltuğu veya fazlası varsa aracınız otobüs sınıfında bir araçtır. Bu durumun getirdiği mali yükler (sigorta vs.), koltuk sökme-minibüs projesi ile araç koltuk sayısı düşürmesi yapılarak minibüse dönüşmesiyle azalmaktadır.

Koltuk sökme projesi yapılan aracınızdan koltuk sökülürken raylı bağlantı varsa raylı bağlantılara zarar vermemelisiniz, koltukları bağlantı yerlerinden sökülmeli şasi demirlerini kesmemelisiniz. Sökülen koltukların alanlarına yeni koltuklar kaydırılmadan TSE incelemesine girilmesi gerekir. 

Koltuk sayısı düşürme ile minibüs projesi yapılan aracınızın koltukları ray üzerinde değilse civata bağlantıları sökülerek, zemin üzerindeki bağlantı yerleri kaynak veya kesme yöntemleriyle körlenir. Diğer koltukların dizilimi değiştirilmeden, körlenen koltuk bağlantıları görülebilecek şekilde incelemeye girmeniz gerekir. 

 

 

Müşterilerimiz Ne Diyor?