info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

Çekiciden Kamyona Dönüşüm Tadilatları

Proa Mühendislik > Cases > Şasi Değişikliği Tadilatları > Çekiciden Kamyona Dönüşüm Tadilatları

Çekiciden Kamyona Dönüşüm Tadilatları

 Çekiciden kamyona dönüşüm

• Şasi tadilatı yapılmaması durumunda, üst yapı için AİTM Ek VIII ve araç için  AİTM Ek VII madde 1.3 ve madde 1.42 maddelerine  uygunluğu aranır.

Şasi  uzatıldığı takdirde, tadilat, standartlara veya araç üreticisinin tavsiyelerine uygun olmalı ve uygunluğu tevsik edilmelidir.  Dönüş yeteneği uygun olmalıdır. Yukarıdakilere ilaveten, AİTM Ek VII, madde 1.9 ve madde 1.20’ye uygun olmalıdır.

Kamyonet veya kamyondan yarı römork çekiciye dönüşüm

• Gücü müsait olması  kaydıyla kamyonet veya kamyondan yarı römork çekiciye dönüşümü.

Aracın şasi boyu kısaltıldığı takdirde, işlem standartlara veya araç üreticisinin tavsiyelerine ve Ek VII 1.20’ye  uygun olmalıdır. Araç Kamyon halindeyken, fren ve elektrik donanımı römork çekmeye uygun ise, yapılacak tadilat esnasında oluşacak değişikliklerin uygun olduğu tesvik edilmelidir. Kamyon halinde fren donanımı römork çekmeye uygun değilse, tadilatın  Ek VII madde 1.9’a uygunluğu, onay kuruluşunun görevlendirdiği yetkili teknik servislerde tüm fren testleri yapılarak tevsik edilmelidir . Römork için hazırlanacak aydınlatma donanımı da Ek VII 1.20’ye uygun olmalıdır.

Takılacak beşinci teker,  5/1/2002 tarihli ve 24631 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Motorlu Araçlar ve Römorklarının Mekanik Bağlantı Tertibatları ve Bunların Araçlara Yerleştirilmesi İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği  (94/20/AT) veya ECE R 55 onaylı olmalıdır. Şasiye bağlantısı ana araç üreticisi veya beşinci teker üreticisinin talimatına göre yapılır.

 

Kamyondan çekiciye dönüşüm için şasi tadilatından önce mutlaka;

1) Araştırma yapılmalı; Kamyonun Çekici olup olamayacağı araştırılmalı, araç EBS’li ise “EBS Yazılım değişikliği” için Yetkili Servis ile görüşülmelidir,

2) Ön Test yapılmalı: Şasi tadilatı öncesi kamyona Tip IIa ve TFS testleri yapılmalı,

3) Araç EBS’li ise: Fren testi öncesi aracın yetkili servisinde EBS yazılımı çekiciye göre yeniden yüklenmeli.

Müşterilerimiz Ne Diyor?