info@proamuhendislik.com
+90 232 449 1606
+90 507 270 1847

Çeki Demiri Tertibatı Tadilatları

Proa Mühendislik > Cases > Diğer Tadilatlar > Çeki Demiri Tertibatı Tadilatları

Çeki Demiri Tertibatı Tadilatları

Motorlu araçların teknik şartnamelerinde römork çekme özelliğinin bulunması o araca çeki demiri takılacağını göstermez. Aracı kullanan kişinin ehliyetinde römorklu araç kullanmasına uygunluğu ehliyette işlenmelidir. Yüklü ağırlığı 750 kg ve üzeri olan araçların tescil edilmesi gerekir. Römork çeken araçların hız limitleri normal hız limitinden yüzde on az olmalıdır. Aracın modeline göre imal edilen çeki demirleri tam set halinde paketlenir. Montaj talimatı ile birlikte kılavuz yer alır. Çeki demirlerinin hepsi farklı özellikler içerir. Kit içinde bulunan cıvataların hepsi araca uyumlu olacak şekilde dizayn edilir. Orijinal olmayan ve montaj talimatı bulunmayan ürünlerden mutlaka kaçınmanız gerekir.

Araç Çeki Kancası İlavesi İşlemlerinde İzlenmesi Gerekenler

Öncelikle Tadilat yapılacak Araca ait E belgeli Çeki Demiri (Her araca, tipe ve modele göre değişiklik arz eder)  olmak zorundadır.

Çeki Kancasının Kullanım Amaçları

– Yük römorku çekme için

– İş amaçlı kullanılan ekipmanları çekmek için

– Tekne römorku çekme için

– Bisiklet taşıyıcı aparatı bağlanabilmesi için

Tescil İşlemleri

Aracınıza monte edilen E belgeli çeki demiri AİTM ve kara yolları trafik kanununa göre makine mühendisimiz tarafından proje hazırlanarak Türk Standartları Enstitüsü Tarafından incelenerek onaylanır. Onaylanan evraklar Tüvtürk tarafından görüntüye girer ve trafik şube tarafından ruhsata işlenir.

Çeki Demirinde Dikkat edilmesi gereken hususlar.

Belgesiz ve gerekli testlerden geçmeyen ürünler mal ve can kaybına yol açmaktadır. Yan sanayi veya kendi imkanlarınızla yapacağınız veya yaptıracağınız çeki demirleri araca işlenememektedir. Çeki demirinin ruhsata işlenmiş olmasına özen gösterin. Aksi takdirde herhangi bir kontrolde cezai işleme tabi tutulacak, herhangi bir kaza anında asli kusurlu sayılabilecek, aracınız sigorta veya kasko kapsamı dışı kalacaktır

Müşterilerimiz Ne Diyor?